Zpěv jen kazí hudbu. Jak komu.

7 etap rocku je britský, velmi zajímavý cyklus o vývoji tohoto hudebního stylu. Pro českého diváka je přínosný také tím, že prezentuje dějiny západní Evropy v druhé polovině 20. století, kterých jsme díky železné oponě byli ušetřeni. Komunisti vyprávěli o hrůzách kapitalismu, ale nikdo tomu nevěřil, protože nikdo se ze západního Německa nevracel vyděšen, že takovou bídu ještě neviděl a příště jim tam tajně pašoval něco z výdobytků socialismu. A tak u mnohých, včetně mě, vznikala iluze o bohaté a spokojené společnosti, která nezná pojem „fronta“, „vyprodáno“ nebo „problém“.

Sedm etap ukazuje, jak právě problémy, které tehdejší západní společnost řešila, byly motorem nového kulturního hnutí a vzniku nových hudebních stylů. Umělci svojí tvorbou reagovali na politickou, ekonomickou a sociální situaci. To ale v zemích RVHP aboslutně nešlo. Kdo to zkusil, stal se populární po dvaceti letech. Tak vznikaly skvosty typu „Já chci žít nonstop“, „To musím zvládnout sám“, „Říkal si hurikán“ a podobně.

Československý posluchač anglicky neuměl a nenapadlo by ho hledat v textech importované tvorby něco hlubšího. Nakonec, bez znalosti kontextu by nepomohla ani angličtina.

A tak jsou lidé, kteří text a zpěv u hudby neřeší. Jsou i tací, co říkají, že zpěv kazí hudbu“ a dávají přednosti instrumentální muzice. Je ale spousta těch, kteří to řeší.

Jedna odpověď to “Zpěv jen kazí hudbu. Jak komu.”

  1. Daggie Says:

    Třeba u punk-rocku zpěv evidentně hudbu nekazí. Obojí je brutální až na dřeň. A taky je u tohohle stylu pravdou, že „…problémy, které tehdejší západní společnost řešila, byly motorem nového kulturního hnutí a vzniku nových hudebních stylů…“ Kde by byl punk bez baronky Thatcherové, hehe…

    http://dagg.blog.cz/1105/1977-rok-punku

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s


%d blogerům se to líbí: